O książkach z serca, by utrwalić wrażenia
RSS
czwartek, 07 grudnia 2017

Prowadzenie tego bloga straciło dla mnie sens.

Pisałam go z myślą o jednej osobie, w ten sposób dzieliłam się swoją pasją i próbowałam pokazać, że jeśli samemu się nie czyta, są inne drogi, by móc rozmawiać o książkach.

11:20, nostoja
Link Komentarze (2) »
piątek, 02 czerwca 2017

Aby pozostać jeszcze trochę w klimacie lat dziewięćdziesiątych i przedłużyć rozkoszowanie się Inną duszą, zabrałam się za nazywany "transowym" debiutem 2015 roku, Atlas:Doppelganger Dominiki Słowik. Dzięki czemu, umożliwiłam sobie obejrzenie tego okresu w innym obszarze Polski, bo na Śląsku.

atlas

Sięgając po tę powieść byłam bardzo podekscytowana, zwłaszcza, że Paweł Huelle, autor którego bardzo sobie cenię został zacytowany na jej obwolucie ze słowami:"Od wielu lat czekaliśmy na taki debiut!". I niestety, choć sposób narracji a nawet przedstawione w niej historie nie nużyły mnie, a niektóre bardzo mi się podobały, to spodziewałam się czegoś więcej. Czegoś świeższego, bardziej nowatorskiego i przede wszystkim transowego. A jak się okazuje przy ostatnim czymś, ja albo zupełnie nie wiem co to znaczy albo jestem tak ślepa, że tego nie widzę, albo zdecydowałam się na inny rodzaj interpretacji, a pojęcie transowy mieści w moim wyobrażeniu więcej niż tylko przebywanie w stanie niepełnego snu. Bo jeśli o tym mowa, to wspomnienia i opowieści dziadka koleżanki narratorki, świadczą o jego w nim (stan niepełnego snu) przebywaniu.

W całej tej opowieści, stworzonej przez Dominikę Słowik, w jej pomyśle na powrót do czasu dzieciństwa, jest pewien urok. Coś co hipnotyzuje, jakiś rodzaj magii i absurdu, które kusiły mnie i zmuszały do przewracania kolejnych stron. Ale jest też w tym jakaś ociężałość, grudy, jakby kazano czytelnikom kilofami drążyć skałę i mnożyć węgiel. Uciekanie się też autorki do powtórzeń, powielania fragmentów historii opowiedzianych przez dziadka, z jednej strony nadaje autentyczności, bo czyż nam się to nie zdarza, że przytaczamy te same opowieści, a z drugiej potrafiły one następować po sobie tak szybko, że wywoływały uczucie zniecierpliwienia.

Pomimo lekkiego rozczarowania, jak na debiutancką powieść, nie jest źle. Oczywiście znam lepsze debiuty młodych autorów, ale kto wie, jakbym patrzyła na nie, gdybym przeczytała je teraz. Mam nadzieję, że Słowik wyda jeszcze jakąś książkę i jej styl się unormuje, a pomysł na prowadzenie narracji okaże się lepiej opracowany.

 

Moja ocena:3,5/6

20:19, nostoja
Link Komentarze (1) »

Kolejną książką, po którą udało mi się sięgnąć, jeszcze w kwietniu, jest Inna dusza Łukasza Orbitowskiego. Już od jakiegoś czasu chciałam wziąć się za czytanie tego autora, ale myślałam, że rozpocznę od Szczęśliwej ziemi. Jednak zachwyty znajomych, booktuberów i blogerów, sprawiły, że zdecydowałam się na powieść wydaną w serii  Na F/Aktach.

inna dusza

Historie, które wchodzą w skład wspomnianej wyżej serii, są oparte na prawdziwych wydarzeniach i na ich podstawie tworzą możliwy przebieg zbrodni oraz wydarzeń ją poprzedzających. Orbitowski w Innej duszy podjął się opisania dwóch głośnych morderstw, które wstrząsnęły Bydgoszczą w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Stosując zabieg podwójnej narracji pierwszo i trzecioosobowej, pisarz pozwala nam spojrzeć na dane wydarzenia z dwóch perspektyw.

Ta powieść niesamowicie mną wstrząsnęła. Opisane przez Orbitowskiego realia bydgoskie w latach dziewięćdziesiątych wzbudziły we mnie nostalgię i tęsknotę za czasem mojego dzieciństwa, ale przede wszystkim zaskoczyły mnie swoją brutalnością, szarością, szorstkością i beznadzieją. Przemoc domowa, alkoholizm, poczucie niemocy, jeśli chodzi o poprawę swojego losu, miłość do rodziców, którzy są bardziej nieporadni niż ich dzieci, a wreszcie rodząca się chęć zabijania w umyśle jednego z bohaterów, przejmują i zapisują się na twardym dysku naszego mózgu.

Krakowski pisarz mistrzowski połączył ze sobą brutalne, krwawe, wyraziste opisy z intymnymi myślami i wspomnieniami bohaterów. Przekleństwa, które sypią się dość gęsto, prosty i pokaleczony sposób wypowiadania młodego przestępcy, a z drugiej strony ciepłe, pełne nadziei wyrażanie się jego kolegi (narracja pierwszoosobowa), pozwoliły mi wejść  w tę historię całą sobą. Nie raz dziękowałam w duchu, że pomiędzy przystankiem a pracą mam kawałek drogi do przejścia, tę odrobinę wysiłku i czasu, by tę opowieść z siebie wyrzucić, by dojść do siebie.

Inna dusza jest opowieścią smutną, przerażającą, przeszywającą i trudno wyłuskać z niej choć odrobinę nadziei. Ale jest też fascynującym zapisem rodzącego się w człowieku zła, procesu jaki następuje między pragnieniem zabijania a odebraniem życia. Jednocześnie nie próbuje nikogo usprawiedliwiać, nikogo tłumaczyć, czytelnik zostaje sam ze sobą, jeśli chodzi o wyciągniecie nauki, wniosków z tych wydarzeń. Zdecydowanie jest to książka, po którą wartą sięgnąć a ja chętnie się przekonam, jak Orbitowski radzi sobie z "nienarzuconym" tematem i jeszcze w tym roku zabiorę się za Szczęśliwą ziemię.

Moja ocena:6/6

19:43, nostoja
Link Komentarze (1) »

Czas na nadrobienie sporych zaległości. Zacznę od kryminału, na którego z wielką niecierpliwością i radością oczekiwałam. Nigdy nie ukrywałam, że szaleję za Harrym Holem i serią mu poświęconą. Stąd zakupiłam jej, już jedenastą część, jak tylko zawitała na księgarnianych półkach. 

pragnienie

Domyślam się, że Nesbø napisał Pragnienie pod pewnym naciskiem wydawnictwa, ale mimo tego przeczucia, nie wyczułam, żeby historia przedstawiona w tej części była wymuszona, czy też pozbawiona polotu. Wręcz przeciwnie jestem pod wrażeniem, że po okresie przerwy, może nie tak długim, bo czteroletnim, potrafił wrócić do postaci Harry'ego, tak jakby się z nim zrósł i nigdy nie zostawił go za sobą.

Harry Hole, po wydarzeniach z ostatniego tomu, postanowił rzucić wydział kryminalny i poświęcić się rodzinie oraz pracy w szkole policyjnej. Jednak działalność psychopatycznego mordercy oraz nieudolność policji, skłaniają jej władze do zaangażowania legendarnego śledczego w sprawę. Ciekawym zabiegiem jest tutaj wątek wampiryczny, daje jakiś posmak nowości.

Ten tom zupełnie mnie nie rozczarował, czego trochę się bałam. Może dlatego, że jego pojawienie się było dla mnie dużym zaskoczeniem. Cała zagadka kryminalna jest dość ciekawa, ale mylne tropy jakie podaje nam Nesbø, ostatecznie okazują się trochę naciągane. Najważniejszym atutem Pragnienia jest dla mnie to, że Harry Hole jest takim, jakim go zapamiętałam. Jego charakter, przyzwyczajenia, demony zostają takie same, dzięki czemu spotkanie z nim jest jak spotkanie ze starym znajomym.Uważam, że fani całej serii spędzą miło i beztrosko czas na lekturze tej części, tak jak ja,

 

Moja ocena:5/6

18:47, nostoja
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Ta książka za mną chodziła od jakiegoś czasu, ale po Wilku stepowym bałam się, że nie wpasuje się w wiosenną aurę i bardziej mnie przygnębi niż podniesie na duchu. Z drugiej strony, nie miałam wobec tego spotkania oczekiwań takich jak podnoszenie na duchu, poprawienie nastroju czy wskazanie właściwej drogi, więc te obawy same w sobie okazały się nieistotne. A że w niedługim czasie poleciły mi ją aż trzy osoby, to już nie mógł być przypadek.

siddharta

Na początku zdziwił mnie język i sposób narracji, w którym napisana jest ta powieść. W zasadzie nie miałam żadnych oczekiwań i znając z grubsza tematykę, nie powinnam być zaskoczona, a jednak. Ten przypowieściowy, przywołujący na myśl biblijne czytania, sposób pisania sprawił, że poczułam się jak małe dziecko, któremu ktoś próbuje wytłumaczyć świat. I troszkę mnie to zaskoczenie drażniło, ale ostatecznie dałam się porwać tej prostocie i całej historii.

Siddhartę poznajemy jako młodego bramina, który postanawia odejść z domu rodzinnego, by odnaleźć wewnętrzny spokój. Wyrusza więc w podróż, najpierw dołączając do samanów - ascetów, by następnie poznać samego Gautamę i odrzucić możliwość bycia jego uczniem, poprzez życie bogatego kupca, korzystającego z uciech cielesnych i materialnych, na spokojnym i spełnionym bycie kończąc. Można powiedzieć,że takich historii w świecie literatury, ale i w rzeczywistym poznajemy wiele, ale to, co czyni tę wyjątkową jest odwaga i umiejętność słuchania siebie, głównego bohatera. 

I choć ta książka nie zmieniła mojego życia, to w pewnym sensie przypomniała o tym, że każdy popełnia błędy i każdy ma szansę się z nich podnieść. To takie banalne, ale to nie jest powieść, o której umiem cokolwiek ładnie napisać. Wydaje mi się, że sięgając po nią czytelnik dostaje możliwość spotkania się z samym sobą, zagłębienia się w siebie i doświadczenia intymnej relacji z samym sobą. Ech, na tym zakończę...

Moja ocena:6/6

21:22, nostoja
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Od pewnego czasu, jestem bardzo łasa na nowości. Zakupuję je taczkami, ale prawda jest taka, że muszę dojrzeć na półce jak banany z supermarketów, zanim ostatecznie po nie sięgnę. I jakże wspaniała jest świadomość, że książki nie mają terminu ważności. Jedną z takich przeleżanych nowości są Dziewczyny Emmy Cline.

 dz

Dziewczyny to bardzo udana próba przedstawienia, jak mogło wyglądać przebywanie w sekcie Charlesa Masona. Jak jego sekta funkcjonowała, jak łatwo było się poddać jego charyzmie. Cline zrobiła to w sposób niewymuszony i bardzo przekonywujący, nie odczułam żadnego zgrzytu, nie znalazłam nie pasującego puzzla, a sporo obejrzałam o tej słynnej a w zasadzie dziś już kultowej sekcie.

Na początku miałam problem z językiem. Zdania budowane przez amerykańską pisarkę cechuje pewna niezgrabność, brak rytmu, szorstkość. Ale gdy już się do tego przyzwyczaiłam, zaczęłam podziwiać tę dziwną budowę. Smakowałam te zdania i dłużej obracałam je w ustach.

Największym atutem tej powieści jest żywość emocji i obnażenie niepozorności zła. Ta namacalność zła jest przerażająca. Mam wrażenie, że nie tylko się o nie otarłam, ale że ono we mnie przeniknęło i już próbowało osadzić się na stałe, wymościć gdzieś z tyłu głowy a nawet w sercu. Wszystko to podszyło się lękiem i jakimś wszechogarniającym smutkiem i nie mogę tego zrzucić. Przerażająca jest myśl, że tak bardzo można być złaknionym akceptacji i poczucia bezpieczeństwa a znaleźć je w najmniej odpowiednim miejscu. że to pragnienie, ogłusza i zaślepia, nie pozwala dostrzec niebezpieczeństwa, odpycha od miejsc, w których, to czego szukamy niewątpliwe jest. Straszne. I istnienie możliwości rozbudzenia fascynacji czymś, co powinno jedynie odpychać, drażni, niepokoi a jednocześnie wydaje się zrozumiałe. Nie spodziewałam się, że ta książka, tak popularna, tak kusząca ciepłem okładki, będzie jak zetknięcie się z lodowatą wodą i wrzątkiem, zaraz po. Oparzyłam się i krem Nivea nic na to nie pomoże. Bo w tej całej historii nie znalazłam choćby cienia obietnicy ukojenia. 

Jak widać mnie ta powieść pochłonęła. Znowu niespodziewanie. Podeszłam do niej jako do ciekawostki a dostałam coś wyjątkowego, kruche a jednocześnie mocnego. Jestem już nudna, znowu polecam.

 

Moja ocena:6/6

20:23, nostoja
Link Komentarze (3) »
środa, 05 kwietnia 2017

Myślałam, że moim pierwszym spotkaniem z tym autorem będzie Dygot. Ale skoro oczy czytelnika i zachcianki są nieprzewidywalne, to co dopiero sytuacje kiedy ktoś nam powie, że wow, że warto.

ślady
Ślady są zbiorem opowiadań, czyli czymś z czym ciężko zawsze mi się zmierzyć. Ale Ślady się łączą postaciami, miejscami, uczuciami, losami, językiem i ostatecznie są całością. Niczym powieść podzielona na rozdziały. Pokochałam ten zbiór w pierwszej kolejności za język, który od razu mnie ujął. Przepływa od razu przez spojówki do głowy, obrazy zarysowane przez język wyświetlają się na ekranie wewnętrznego czoła. Czułam każdym nerwem, każdym włoskiem na ciele uczucia postaci, miejsca i ich historie.


Ale też nienawidzę tej książki. Za ten ciężar smutku w niej wyłożony. Ze tę kruchość życia, odarcie go z wyjątkowości, bo wszyscy kończymy tak samo. Za tę przeszłość i ludzi, którzy otaczali bohaterów, którzy zostawili w nich nie tylko ślad, ale skierowały wszystkie ich dążenia, bezruch w jednym określonym kierunku.


I gdy tak się na tę książkę gniewałam, złościłam i piekliłam. Przyszło ostatnie opowiadanie. Mówiło o tej nieuchronności, która przetaczała się przez wszystkie strony, o końcu, od którego nie można uciec. Ale w jaki sposób? W jaki cholernie cudny, miażdżący, nowatorski sposób. I znowu się zakochałam, choć musiałam się już z nią rozstać. Ale ten sens, który w nim znalazłam, ta piękność współistnienia życia i śmierci w jednym człowieczym ciele, urzekła mnie tak, że przełknęłam gorycz rozstania.

 

Polecam z całego serca. Mamy cudownych, młodych, zdolnych autorów w tej naszej szarej Polsce.

 

Moja ocena:6/6

21:05, nostoja
Link Komentarze (2) »
niedziela, 02 kwietnia 2017

Ostatnio jestem w niedoczasie i nie nadążam ani z czytaniem, ani z pisaniem, ani z odwiedzaniem moich ulubionych blogów. Jednakże dziś przychodzę z książką, którą nie tak dawno skończyłam czytać. Tą powieścią jest Terror Dana Simmonsa, zupełnie przypadkowy wybór, niesamowite zaskoczenie i rozkosz odczuwana do ostatniej strony.

1

Simmons za przedmiot swojej powieści obrał niewyjaśnioną, tragiczną wyprawę badawczo-poszukiwawczą, która miała miejsce w 1845 roku. Na tę wyprawę wyruszono dwoma statkami, HMS Erebus i tytułowym HMS Terror, w poszukiwaniu morskiego Przejścia Północno-Zachodniego. Autor oprócz rzeczy, które prawdopodobnie spotkały członków wyprawy, zmaganie się z przepływaniem przez lód, z zimnem, samotnością, lękami, chorobami wynikającymi z niedożywienia czy zmianą klimatu, dodaje inne zagrożenia, nadprzyrodzone, mityczne, w postaci przypominającego białego niedźwiedzia potwora.

Ta nadprzyrodzoność, ten potwór, może na pierwszy rzut oka wydawać się dodatkiem kiczowatym, który może spłycić opowieść, nadać jej znamiona banału. A jednak sprawia, że historia ta nabiera głębi, pustka i ogrom otaczającego statki lodu staje się dzięki temu, wręcz fizycznie namacalna, a jednocześnie trudniejsza do ogarnięcia i zrozumienia. Oczywiście ten wspomniany potwór nie jest głównym bohaterem Terroru, nie odciąga naszej uwagi od tego, co moim zdaniem najważniejsze, czyli od nakreślenia siły nadziei i woli życia.

Terror, dzięki podziałowi na rozdziały, w których większość członków wyprawy dostaje głos, pokazuje różnorodność ludzkiego życia. Wspomnienia, marzenia, tęsknota przeplatają się z walką o przetrwanie i trudami każdego dnia w niesprzyjających warunkach, niezmiennym obrazie przyrody. Co zaskakujące bohaterowie Simmonsa cechują się stałością charakteru, która nie zmienia się drastycznie pod wpływem ciężkich wydarzeń, realnego zagrożenia życia. Jednocześnie ta stałość nie wydaje się sztuczna, bo nie jest też czarno-biała. A dodanie postaci potwora okazuje się zabiegiem bardzo przemyślanym, nie mającym budzić grozy jako takiej, tylko dawać nam punkt od.niesienia do kolejnych rozważań.

Jestem zachwyconą tą lekturą. Ukochałam sobie postać kapitana HMS Terroru Francisa Croziera, zafascynowała mnie Lady Cisza - eskimoska, która przedstawia ten mityczny, dziki świat Arktyki, tajemnicę i siłę. Wspaniałe opisy trzaskającego lodu, oślepiającej bieli, dni bez słońca, przejmującego mrozu. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że lektur, tak przypadkowa, okazała się tak dobra.

Moja ocena:6/6

 

Tą lekturą zaliczam sobie Na wodach oceanu, z Wielkobukowego wyzwania 2017.

12:00, nostoja
Link Komentarze (3) »
sobota, 11 marca 2017

Zachwycona pierwszym spotkaniem z prozą Flanagana, postanowiłam natychmiast sięgnąć, po drugą, ostatnią dostępną w mojej bibliotece pozycję. Tak w moje ręce trafiło Klaśnięcie jednej dłoni. To, co zaskoczyło mnie już po pierwszej przeczytanej stronie, to fakt, że jest ono napisane zupełnie inaczej niż Ścieżki północy, raczej nie rozpoznałabym, że to ten sam autor.

Klaśnięcie jednej dłoni rozpoczyna się opisem śnieżycy i swoistej ucieczki od swojej rodziny, Marii Buloh. Opuściła ona swoją trzyletnią córeczkę Sofię i męża Bojana, który pracuje jako jeden z budowniczych tam wodnych na Tasmanii. Rodzina Bojanów pochodzi ze Słowenii i wraz z licznymi imigrantami przybyła do Australii w poszukiwaniu szczęścia i lepszego życia, ale bardziej celnym powodem wydaje się chęć ucieczki od traum i demonów, które przyniosła ze sobą II Wojna Światowa. Ciężar tej opowieści został osadzony na relacji ojca i córki, i to ona jest dla mnie głównym jej bohaterem.

Tak jak pisałam na początku, styl Flanagana jest tutaj zupełnie inny. Zdania są dłuższe, bardziej poetyckie, bardzo obrazowe, przez co czyta się trochę mniej płynnie, bo na barkach osiada nam cały ciężar wspomnianej relacji. Budowa rozdziałów, tytułowanych rokiem opisywanych wydarzeń, buduje napięcie, rozbudza ciekawość, pozwala nam lepiej rozumieć postępowanie bohaterów i ich sytuację. 

Ta powieść, przyniosła mi dużo smutku. Czułam się głęboko poruszona tą historią, opisem różnych wydarzeń z okresu Wojny, podejmowanymi próbami bohaterów, by poprawić swoją relację, walką o miłość. Niesamowite z jakim zrozumieniem i mądrością, Flanagan przedstawił znaczenie wpływu przeszłości na życie bohaterów, do czego prowadzi jej nieprzepracowanie, próby zapomnienia, nieumiejętność pogodzenia się z tym, co się wydarzyło. Po raz drugi nie umiałam oprzeć się wrażeniu, że australijski pisarz posiadł wiedzę o życiu, jego prawach i biegu.

Podsumowując, jestem zachwycona. Ale nie w taki radosny i entuzjastyczny sposób, bardziej melancholijny i nostalgiczny. W każdym razie to drugie spotkanie już całkowicie utwierdza mnie w postanowieniu, by przeczytać jego kolejne książki.

Moja ocena:6/6

17:31, nostoja
Link Komentarze (2) »
czwartek, 09 marca 2017

Bezsenne wyzwanie Wielkobukowe, dzięki kategorii Dom pełen duchów zaowocowało moim spotkaniem ze Scottem Smithem i jego Ruinami

ruiny

Ruiny, to w moim odczuciu horror bardzo popkulturowy. Mamy tutaj czwórkę przyjaciół, Amerykanów, których poznajemy w trakcie ich urlopu w Meksyku. Ponieważ są młodzi, dużo czasu spędzają na imprezowaniu, opalaniu i poznawaniu nowych ludzi. Jednymi z nich są, Niemiec - Mathias oraz trzech Greków. Okazuje się, że brat Mathiasa, wyruszył w pogoni za nowo poznaną dziewczyną, młodą archeolożką, na opisane przez nią miejsce wykopalisk. Ponieważ zbliża się czas powrotu obu Niemców do domu, Mathias pokazuje mapę zostawioną mu przez brata dwójce Amerykanów - Jeffowi i Amy. Tak pojawia się pomysł wyruszenia jego śladami. Od samego początku wiemy, że ta podróż nie skończy się dobrze. Nasi bohaterowie docierają do wzgórza porośniętego winoroślami o czerwonych, pięknych kwiatach. Przed wejściem na nie próbują ich powstrzymać okoliczni Majowie, co się jednak nie udaje. Jak się potem okazuje, gdy już raz wejdzie się na teren znaczony wspomnianymi roślinami, Majowie nie pozwolą go opuścić.


Ta historia jest wciągająca. Choć od początku wiadomo, jak się skończy, przeczuwa się przynajmniej. Były momenty, że naprawdę czułam niepokój, a nawet trochę się bałam. Ale całościowo jest dość sztampowa, postaci są bardzo przewidywalne. Można wręcz powiedzieć, że są czarno-białe. Nawet straszne przeżycia, oddech śmierci na karku, nie zmieniają ich charakteru. Wszelkie ich rozważania są zamknięte w ciasnych ramach, tego, co kiedyś gdzieś usłyszeli, przeczytali, zobaczyli w filmie. Scott stworzył sobie tą historią niesamowite pole do wprowadzenia jakiejś głębi, stworzenia bogatych portretów psychologicznych, ale go nie wykorzystał. Co więcej jedną z postaci już na początku przygwoździł do łóżka, oddał pod opiekę innych, ale nie podjął się przedstawienia jej rozważań, uczuć, zupełnie odebrał jej głos, a właśnie one wydawały mi się najciekawsze. Cóż, temu bohaterowi przyszło grać drzewo.


Reasumując, jest to ciekawy horror, spełniający swoją rolę, jeśli chodzi o uczucie strachu czy niepokoju. Ale na tym można skończyć. Nie zachwyca, nie zostaje na dłużej (chociaż, gdzieś tam to uczucie niepokoju, tajemnicy zostaje pod skórą), a wręcz rozczarowuje.


Moja ocena:3/6

22:27, nostoja
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
Blogi, które czytam
Książki przeczytane w 2013
Książki przeczytane w 2014
Książki przeczytane w 2015
Książki przeczytane w 2016
Książki przeczytane w 2017