O książkach z serca, by utrwalić wrażenia
Blog > Komentarze do wpisu

Nagi sad Wiesław Myśliwski

W tym roku czytelniczym również zdecydowałam się sięgnąć po prozę Wiesława Myśliwskiego a wybór padł na jego debiut literacki Nagi sad. Ta pozycja jest o wiele mniejszych rozmiarów niż jego bardziej współczesne dzieła, ale równie fascynująca i piękna.

nagi sad

W swoim debiucie Myśliwski podjął temat relacji syna z ojcem. Poznajemy ją poprzez wspomnienia syna, który bardziej opowiada nam ojca niż siebie. Ta wspomniana relacja jest trudna, dziwna, przepełniona głównie oczekiwaniami ojca wobec swojego pierworodnego jedynaka. Miłość między nimi określa spełnianie tych oczekiwań i próba wpasowania się w "zmyślenie" osoby naszego narratora przez jego tatę. Sam nasz bohater jest pozbawiony siebie, własnych pragnień i nawet po śmierci swojego ojca dalej przeżywa życie wymyślone dla niego.

Nagi sad podobnie jak jego późniejsze książki, które czytałam wyróżnia piękna polszczyzna, cudowne przedstawienie wsi i bardzo ciekawa historia. Czytanie Myśliwskiego dla mnie jest poczuciem bezpieczeństwa. Czyta się pierwsze zdanie i jest się u siebie, a każda myśl jest przepełniona mądrością, która z pełną prostotą spływa na nas z każdej strony. Jakże się cieszę, że jeszcze tyle jego dzieł przede mną, jeszcze tyle rozsmakowania. Taka świadomość istnienia bezpiecznej przystani, ukochanego miejsca wśród książek jest cudownym uczuciem. Kto jeszcze nie sięgnął niech nie odkłada na później.

 

Moja ocena: 6/6

niedziela, 18 października 2015, nostoja

Polecane wpisy

  • Koniec

    Prowadzenie tego bloga straciło dla mnie sens. Pisałam go z myślą o jednej osobie, w ten sposób dzieliłam się swoją pasją i próbowałam pokazać, że jeśli samemu

  • Atlas:Doppelganger Dominika Słowik

    Aby pozostać jeszcze trochę w klimacie lat dziewięćdziesiątych i przedłużyć rozkoszowanie się Inną duszą , zabrałam się za nazywany "transowym" debiutem 2015 ro

  • Inna dusza Łukasz Orbitowski

    Kolejną książką, po którą udało mi się sięgnąć, jeszcze w kwietniu, jest Inna dusza Łukasza Orbitowskiego. Już od jakiegoś czasu chciałam wziąć się za czytanie

Komentarze
2015/10/19 06:33:03
Relacja ojciec-syn zajmuje chyba dość ważne miejsce w prozie W. Myśliwskiego. Jeśli chodzi tylko o tego autora, to czytałem jedynie "Traktat o łuskaniu fasoli" i tam także pojawił się wspomniany wątek. Powieść wywarła na mnie ogromnie wrażenie i serdecznie ją polecam.

Na półce mam jeszcze "Ostatnie rozdanie", ale książka na razie dojrzewa i czeka spokojnie na swoją kolej. Po "Nagi sad" też pewnie kiedyś sięgnę :)
-
2015/11/01 16:04:46
Przyznam, że nie pamiętam tej relacji ojciec syn w "Traktacie o łuskaniu fasoli". U mnie też dojrzewa "Ostatnie rozdanie". Ciekawe kto z nas sięgnie po nie pierwszy.