O książkach z serca, by utrwalić wrażenia
Blog > Komentarze do wpisu

Ptaki Tarjei Vesaas

11

Czy zdarza się Wam od czasu do czasu doszukiwać się znaków w otaczających Was wydarzeniach czy przyrodzie? Choć z założenia jestem wobec takich zachowań sceptyczna to jednak częsta sama łapię się na takim zachowaniu, odczytywaniu znaków. Mattis główny bohater Ptaków jest człowiekiem żyjącym w zgodzie z naturą, potrafiącym ją słuchać i z nią rozmawiać, czego nie można powiedzieć mówiąc o jego kontaktach z ludźmi. W relacjach z nimi nie potrafi przekazać w sposób zrozumiały tego, co myśli czy czuje. Jednocześnie jest człowiekiem niezaradnym, będącym na utrzymaniu swojej starszej siostry, nie potrafiącym wykonywać najprostszych prac, gdyż natłok myśli w jego głowie wyłącza panowanie nad powtarzalnymi czynnościami. Jest też, a może przede wszystkim jest człowiekiem samotnym. Może dlatego, gdy nad jego i jego siostry Hege domem zaczyna przelatywać słonka, zaprzyjaźnia się z nią widząc w tym fakcie wielkie i bardzo istotne dla jego egzystencji znaczenie. A kiedy słonka zostaje postrzelona nasz bohater odczyta to jako zapowiedź grożącego mu niebezpieczeństwa.

Ptaki są powieścią bardzo przejmującą i przeraźliwie smutną. Vesaas z mistrzowską precyzją przekazał nam ogrom samotności Mattisa, pozwalając nam przez chwilę być osobą w pewien sposób ograniczoną. Pokazał nam jak to jest być wykluczonym, uznanym za chorego umysłowo, wyszydzanym na każdym kroku. Z drugiej strony mamy okazję obserwować jego relację z siostrą, której stosunek do brata możemy jedynie wyczytywać w krótkich rozmów między nimi. Ona też jest osobą niezwykle samotną, skazaną na opiekę nad bratem kosztem własnego życia, co niewątpliwie jest trudne i oprócz bezbrzeżnej miłości wymaga dużej cierpliwości. Można odnieść wrażenie, że jest ona w stosunku do niego szorstka, czasem zbyt wybuchowa, jednak wstrzymałabym się tutaj przed krytykowaniem jej zachowań. Sądzę, że byłoby to krzywdzące. Natomiast sam Mattis jest wobec niej bardzo zaborczy, czasem z nią pogrywa specjalnie wypowiadając tylko część swoich myśli. Ma świadomość, że jest dla niej ciężarem, ale niestety nie jest w stanie tego zmienić. Gdy w ich życiu pojawia się  Jørgen, z którym Hege połączy uczucie ta relacja brat-siostra jeszcze bardziej się skomplikuje.

Pozycja ta jest bardzo ciekawa. Krótka, ale posiadająca silny ogromny ładunek emocjonalny. Czujemy, że cała ta historia zmierza do jakiejś nienazwanej jeszcze tragedii, ale nic nie możemy uczynić. Jesteśmy podwójnie bezsilni, bo pióro Vesaasa każe nam czuć, że to coś więcej niż literacka fikcja. Zdecydowanie warta polecenia i przeczytania!

 

Moja ocena:6/6

poniedziałek, 21 września 2015, nostoja

Polecane wpisy

  • Koniec

    Prowadzenie tego bloga straciło dla mnie sens. Pisałam go z myślą o jednej osobie, w ten sposób dzieliłam się swoją pasją i próbowałam pokazać, że jeśli samemu

  • Atlas:Doppelganger Dominika Słowik

    Aby pozostać jeszcze trochę w klimacie lat dziewięćdziesiątych i przedłużyć rozkoszowanie się Inną duszą , zabrałam się za nazywany "transowym" debiutem 2015 ro

  • Inna dusza Łukasz Orbitowski

    Kolejną książką, po którą udało mi się sięgnąć, jeszcze w kwietniu, jest Inna dusza Łukasza Orbitowskiego. Już od jakiegoś czasu chciałam wziąć się za czytanie

Komentarze
2015/09/21 14:02:16
Kocham tę smutną książkę. I uwielbiam ekranizację tej powieści z wzruszającym Franciszkiem Pieczką w roli głównej.
-
2015/09/21 17:34:37
Zapisuje do koniecznego przeczytania! nigdy o tej ksiażce nie słyszałam... a ile jeszcze takich perełek przegapię - dramat mola książkowego ;)
-
2015/09/22 11:06:44
kiljan.halldorsson [b/] W takim razie muszę koniecznie obejrzeć film, w końcu po książce widać, że mamy zbieżny gust:)

annie_ksiazkoholizm [b/] Mam tak samo, czasem korci mnie, by zarzucić czytanie o książkach, bo lista jest już potężnych rozmiarów. Np. ciągle czeka na niej polecane przez Ciebie "Zabić drozda" czy też Modiano, którego tak chwaliłaś.
-
2015/09/24 12:14:15
O, widzę, że jesteś bardzo konsekwentna w poznawaniu skandynawskiej prozy. Ta pozycja sprawia wrażenie b. interesującej. Cenię sobie takie nostalgiczne i przejmująco smutne pozycje :)
-
2015/09/25 09:48:55
Obejrzyj koniecznie "Żywot Mateusza". Jeden z piękniejszych filmów naszej kinematografii. Sam Tarjei Vesaas był nim zachwycony. :)
-
2015/09/25 14:54:36
zielony sznurek Tak. Już nawet na mnie czeka "Głód" kolejna powieść Hamsuna. A potem zobaczymy:) Vesaasa trochę na bibliotecznej półce też leży, więc wszystko w zasięgu ręki:)