O książkach z serca, by utrwalić wrażenia
Blog > Komentarze do wpisu

Złodziejka książek Markus Zusak

złodziejka

Niezbadane są drogi, które prowadzą nas do niektórych książek. Kto by pomyślał, że książka, która mną wstrząsnęła tak niepokojąco i nieprzyjemnie zaprowadzi mnie do cudownej (choć smutnej) Złodziejki książek?


Liesel, tytułowa złodziejka książek, jest jedną z tych nielicznych bohaterek, które kradną serce przy pierwszym spotkaniu i nigdy już go nie zwracają. Jest harda, ciepła, zabawna, uparta, po prostu kochana Saumensch. Z kolei powieść Zusaka jest jedną z tych, której egzemplarz z dumą kładzie się na półce i od czasu do czasu z tęsknym uśmiechem gładzi się opuszką palca po jego grzbiecie.

Ta powieść dała mi ukojenie, choć przy jej lekturze wylałam morze łez raniąc boleśnie skórę pod oczami. Przywróciła mi wiarę w ludzi, pomimo tego, że mówi o czasach, w których większość ludzi wiarę tę straciła. I tak "Świat to taki wstrętny gulasz", ale co jakiś czas trafia się w nim na naprawdę przepyszny kawałek.

Zusak zachwycił mnie pomysłem, wyobraźnią, wyborem narratora, którym jest przesympatyczna Śmierć, budową rozdziałów. Zdobył mnie umiejętnością pisania o wstrętnych czasach w znośny, nieraz wzruszający, nieraz z przymrużeniem oka sposób. I strasznie mu zazdroszczę, bo gdybym umiała, gdybym mogła wybrać- to tak! Taką książkę chciałabym napisać.

Ps. Niesamowita jest zbieżność ważnych miejsc pomiędzy Dziewczyną z sąsiedztwa a Złodziejką książek. Mówię tutaj o piwnicy, która w pierwszej z książek jest miejscem bólu, niewyobrażalnego cierpienia i zła, a w drugim miejscem radości, zawierania przyjaźni, schronieniem. Naprawdę ciekawe te przypadki.

 

Moja ocena:6/6

piątek, 25 października 2013, nostoja

Polecane wpisy

  • Koniec

    Prowadzenie tego bloga straciło dla mnie sens. Pisałam go z myślą o jednej osobie, w ten sposób dzieliłam się swoją pasją i próbowałam pokazać, że jeśli samemu

  • Atlas:Doppelganger Dominika Słowik

    Aby pozostać jeszcze trochę w klimacie lat dziewięćdziesiątych i przedłużyć rozkoszowanie się Inną duszą , zabrałam się za nazywany "transowym" debiutem 2015 ro

  • Inna dusza Łukasz Orbitowski

    Kolejną książką, po którą udało mi się sięgnąć, jeszcze w kwietniu, jest Inna dusza Łukasza Orbitowskiego. Już od jakiegoś czasu chciałam wziąć się za czytanie