O książkach z serca, by utrwalić wrażenia
Blog > Komentarze do wpisu

Sprawiedliwość owiec Leonie Swann

owce

Z polecenia sięgnęłam i moje oczekiwania wobec niej były ogromne, stąd na początku miałam trudności z wciągnięciem się, bo zamiast płynąć z historią szukałam, co ma mi się spodobać.

Sama koncepcja tej powieści robi wrażenie, przedstawienie owiec jako istoty myślące, badające świat, szukające winnego zbrodni, uczące się nowych słów, doszukujące się podobnej hierarchii do owczego stada w ludzkiej społeczności jest pomysłem niebanalnym.
Na początku miałam wielki problem, by wczuć się w ten owczy świat, w ich dziecinny sposób myślenia, ale z każdą stroną odnajdywałam w tym świecie podobieństwa do tego naszego, ludzkiego. Poza tym pytania jakie zadawały sobie owce w czasie prowadzonego przez siebie śledztwa, czy to o znaczenie słów, ludzkie zachowanie, analizowanie emocji jakie targały ludźmi, pozwoliły mi samej przystanąć, zastanowić się, dojść do nowych, czasem zaskakujących wniosków.

Ta książka jest dobra na każdy wieczór i każdy nastrój, tylko nie należy podchodzić do niej ze zbyt dużymi oczekiwaniami, a wtedy nieźle zaskoczy. Rzeczywistość w jakiej żyją owce okazuje się być niezwykle wciągająca, że po skończeniu chciałoby się zabeczeć, że już czas się z nią pożegnać. Powtórzę się, ale z niecierpliwością wypatruje dnia, kiedy sięgnę po kolejną z tej serii.

I jeszcze trochę prywaty: dzięki Johnie Tollo

Moja ocena:5,5/6

środa, 29 maja 2013, nostoja

Polecane wpisy